Domů Aktuality 108 slov – DISKIT – Klášter uprostřed pouštních hor

108 slov – DISKIT – Klášter uprostřed pouštních hor

859

Jak vnímáme klášter Diskit ve 108 slovech? #108slov

Klášter Diskit ležící v údolí Nubra se tyčí nad písečnou pouští. Cesta je dlouhá. Serpentýnami přes horský průsmyk Khardung-La, vyhýbáme se nákladním autům a ve frontě aut plných nedočkavých indických turistů míjíme ceduli s nápisem Diskit. Jsme tady.

Klášter ležící na skále ohromí svým klidem. Tichá oáza. Okolí nás fascinuje. Z majestátního kláštera vidíme sochu Buddhy Majtréji a místní školu pro malé mníšky. Probíhá učení Jeho Svatosti dalajlamy, takže místo v areálu školy bydlíme ve vesnickém guest house. Nevadí, změna je to příjemná. Dostaneme se s místními mnichy na buddhistické učení a krátkou audienci. Jsme rádi, že tady jsme.

108 slov - Diskit

MOST ProTibet v Diskitu

V Diskitu, který byl založen roku 1463 stoupencem školy Gelugpa Šerba Zangpem, podporujeme vzdělání malých buddhistických mnichů. Ti se učí moderní i tradiční předměty, studují tibetštinu, tibetskou gramatiku, hindštinu, angličtinu, matematiku i základy filozofie, modlitby a tradiční rituály. Udržují tak buddhistické tradice pro další generace. Děkujeme za vaši podporu.