Domů Aktuality BuddhistickýTip #5 – Stúpy

BuddhistickýTip #5 – Stúpy

1118

V rubrice BuddhistickýTip jsme pro vás ve spolupráci s Buddhistickými stúpami připravili článek o stúpách, stavbách, která bývají naplněny buddhistickými relikviemi a jsou symbolem míru a klidu. #buddhistickýtip

Stúpy znázorňují čistou dokonalost mysli, jsou symbolem klidu a míru. Každá jejich část symbolizuje jednotlivé kroky vedoucí k osvícení. Setkat se s nimi můžete především v Indii, Tibetu, Nepálu, na Srí Lance, Thajsku a dalších asijských zemích. Když je obcházíte po směru hodinových ručiček, pomáhají čistit negativní karmu a připisují zásluhy duši.

Stále častěji je můžeme spatřit také na západě, i u nás v České republice. Stúpy svojí mnohoznačností symbolizují pět základních elementů – zemi, vodu, oheň, vzduch a samotný prostor, svým tvarem pak připomínají tělo Buddhy sedícího v meditační poloze. Nejznámější jsou stúpy tibetské a podle tamních tradic se staví v osmi základních variantách, podle míst, kde Buddha Šákjamuni poprvé šířil svá učení. Tou vůbec nejčastější stúpou z těchto osmi typů je stúpa osvícení. Znázorňuje cíl buddhistické stezky – rozpoznávání vlastní mysli, plného osvícení. Tím je současně symbolem pro překonání všech překážek, všech závojů mysli.

Stúpa

Buddhistické stúpy se stávají živými bytostmi až po jejich naplnění posvátnými předměty a relikviemi – symboly řeči, těla a mysli všech Buddhů. Jsou to různé sošky, posvátné mantry rolované na tibetském kadidle do různě velkých svitků, mandaly, drahé kameny a další cenné předměty. Středem prochází energetická páteř stúpy – strom života. Teprve až se do stúpy umístí strom života a vysvětí se slavnostní ceremonií, začne stúpa vyzařovat svojí vlastní energií a stává se tak živou bytostí. Stúpa pak slouží jako veřejné místo, kde návštěvníci vykonávají přání pro dobro všech cítících bytostí nebo meditují.

Vlastní stúpu můžete mít doma

Malé stúpy mají své místo i na oltářích vedle sochy Buddhy, kde socha symbolizuje Buddhovo tělo, texty na oltáři Buddhovu řeč a stúpa Buddhovu osvícenou mysl.

Takovou malou stúpu, naplněnou svitky manter, mandalami, soškami, stromem života a dalšími relikviemi můžete mít doma i Vy. Buddhistické stúpy je vyrábí kompletně ručně, bez jakýchkoliv strojů, za zvuku posvátných manter a rituálních tyčinek. Bílá, barvená, nebo zlacená, prázdná nebo naplněná? Je jen na Vás, jak chcete, aby Vaše stúpa vypadala. Nechte se inspirovat na www.stupy.cz. Rádi stúpu vyrobíme s láskou i pro Vás, aby se mohla stát Vaším jedinečným pomocníkem na cestě duchovního rozvoje.