Domů Aktuality Ceremoniál při příležitosti udělení titulu Geshema

Ceremoniál při příležitosti udělení titulu Geshema

1046
Mnišky - Kowang

Historická chvíle pro buddhistické mnišky se blíží. Tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama bude 22. prosince 2016 předávat titul Geshema dvaceti tibetským buddhistickým mniškám z kláštera Drepung.

Těchto dvacet mnišek zvládlo závěrečné zkoušky a stanou se tak prvními držitelkami titulu Geshema. Titul Geshema je nejvyšší akademický titul udělovaný v tibetském buddhismu, často bývá přirovnáván k doktorátu buddhistické filozofie. Titul se uděluje nejméně po 21 letech studia buddhismu.

Udělení titulu buddhistickým mniškám je historickým milníkem, neboť posiluje postavení tibetských žen v duchovní sféře. Jeho Svatost dalajlama označuje udělení titulů Geshema buddhistickým mniškám jako historickou událost, neboť nyní se bude pohlížet na mnišky stejně jako na mnichy a tento postoj jim zlepší přístup ke vzdělání.

Udělení titulů proběhne během 600. výročí založení kláštera Drepung, jednoho ze tří největších klášterů v Tibetu spadající pod linii Gelugpa.

Ceremoniál se bude živě vysílat na www.tibetonline.tv.

Původní článek: http://tibet.net/2016/12/his-holiness-the-dalai-lama-to-award-historic-geshema-degree-to-20-tibetan-buddhist-nuns/

Titul Geshema mají šanci získat i buddhistické mnišky z kláštera Kowang, který podporujeme. Jejich vzdělání můžete podpořit každým svým internetovým nákupem přes portál GIVT nebo zakoupením fotografie z projektu Buddhovy dcery.  Děkujeme. #klikniapomáhej #klikniprokoang #vicnezdarek #buddhovydcery

Podpořte MOST ProTibet přímo na http://bit.ly/MostProTibet

GIVT