Domů Aktuality Čína – největší novinářské vězení na světě

Čína – největší novinářské vězení na světě

397

Podle zprávy Reportérů bez hranic z 13. července 2019 zůstává Čína i nadále  nejhorším státem na světe v omezování svobody tisku a v jejích věznicích je největší počet novinářů.

Reportéři bez hranic při příležitosti druhého výročí úmrtí Liu Xiaoba, laureáta Nobelovy ceny míru a vítěze Ceny za svobodu tisku, zopakovali, že Čína zůstává největším vězením pro profesionální i občanské novináře, přičemž nejméně 112 jich sedí za mřížemi. Několik z nich na doživotí.

Reportéři bez hranic ve svém nově zveřejněném indexu Světové svobody tisku v roce 2019 hodnotili 180 zemí z hlediska novinářské svobody a míry, do jaké vlády napříč celým světem cenzurují vlastní tisk. Čína se umístila na 177. místě, horší byla pouze Eritrea, Severní Korea a Turkmenistán.

Tchaj-wan a Hongkong, dva ostrovní národy, které Peking bere jako součást svého území, se řadí na 42. a 73. místo v posledním indexu Světové svobody tisku.

Index říká, že neblahý vliv Pekingu vedl k poklesu svobody tisku v Hongkongu a na Tchaj-wanu prostřednictvím nátlaku na tchaj-wanské a hongkongské vlastníky médií – často s obchodními zájmy na pevnině a také prostřednictvím organizování online dezinformačních kampaní v regionu.

Hlídač tiskové svobody také varoval, že totalitní vize Xi Jinpingova „nového světového mediálního řádu“ – projektu méně známého než iniciativa Hedvábná stezka, ale stejně ambiciózního – přímo ohrožuje svobodu tisku a demokracie po celém světě.

Více o Pekingském novém světovém mediálním řádu, Reportéři bez hranic řekli: „V průběhu posledního desetiletí se Čína aktivně snažila vytvořit „nový světový mediální řád“ pod její kontrolou, což je řád, v němž novináři nejsou ničím jiným než státními propagandistickými pomocníky.“

Cílem je odradit a zabránit jakékoli kritice.

Podle indexu je v současné době více než 60 novinářů a bloggerů zadrženo v podmínkách, které ohrožují jejich životy.

Liu Xiaobo, laureát Nobelovy ceny míru a vítěz Ceny za svobodu tisku a Yang Tongyan, disidentský blogger, zemřeli v roce 2017 na rakovinu, která zůstala neošetřená, zatímco byli zadržováni v čínských věznicích.

Liu Xiaobo zemřel 13. července 2017 ve vazbě na neošetřenou rakovinu jater. V manifestu zveřejněném na internetu v roce 2008 se Liu Xiaobo vyslovil za mírové politické reformy, včetně prosazování svobody tisku, za což byl odsouzen k 11 letům vězení.

Reportéři bez hranic uvedli, že pod přísnějšími internetovými předpisy mohou být uživatelé internetu v Číně uvězněni za komentáře ke zprávě, kterou zveřejňují na sociálních sítích nebo zprávách nebo dokonce jen pro sdílení příspěvků.

Peking i nadále přetrvává ve své politice systematického špatného zacházení se zadrženými novináři,“ řekl Cédric Alviani, ředitel předsednictva Východoasijské organizace Reportéři bez hranic, který vyzval mezinárodní společenství, aby „zintenzivnilo tlak na režim, aby propustil všechny obhájce svobody tisku. “

zdroj: www.tibet.net