Domů Aktuality Čínské nemocnice zneužívají vězně k transplantacím orgánů – mezi nimi i Tibeťané

Čínské nemocnice zneužívají vězně k transplantacím orgánů – mezi nimi i Tibeťané

563

Londýnský tribunál pod vedením soudce Sira Geoffreyho Nice, který projednával obvinění čínských nemocnic z násilného odebírání orgánů vezňům svědomí, vynesl konečný rozsudek.

Tribunál byl složen za účelem důkladného prošetření svědectví a závěrů z vyšetřování násilných odběrů orgánů politickým vězňům v Číně.

Dle právního zástupce Hamida Sabima tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.

„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně byl po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí* zahrnující velmi mnoho obětí,“ uvádí tribunál v konečném rozsudku z června 2019.

Tribunál také zdůraznil, že každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem.

V řízení státem podporovaného odběru orgánů pronásledovaným skupinám vypovídalo před tribunálem více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších, včetně stoupenců duchovní praxe Falun Gong a Ujgurů.

Čína obvinění opakovaně popírá a současné závěry vyšetřování zpochybňuje jako „politicky motivované a nepravdivé“, přičemž ale nepodala žádné důkazy, které by obvinění a závěry vyvrátily, uvedl list The Guardian.

Zpochybňování ze strany čínského režimu zůstává pouze na slovní úrovni, ale v praxi byly zaznamenány případy aktivního zabraňování ve vyšetřování a utajování informací, které by mohly poskytnout důležité podrobnosti.

Sir Geoffrey Nice také uvedl, že tribunál shledal pronásledování příznivců Falun Gongu komunistickou stranou Číny jako naplňující skutkovou podstatu „zločinů proti lidskosti“ zahrnujících násilné útoky, mučení, usmrcování a zneužívání k orgánovým transplantacím.

O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.

V Číně nefunguje dárcovský systém jako v západních zemích. Funguje tam “poptávkový systém”, což v praxi znamená, že ten, kdo si orgán objedná a zaplatí požadovanou cenu, ten jej získá. Na Západě se transplantační chirurgie řídí přísnými etickými pravidly a má sloužit přednostně k záchraně lidských životů.

Také Česká republika zareagovala na situaci v Číně a před nedávnem byl představen návrh novely transplantačního zákona, na němž spolupracovali poslanec Mikuláš Peksa se senátorem Markem Hilšerem.

„Stručně řečeno jde o to, že si zajedete do zahraničí nechat voperovat orgán nějakého chudáka, který ho v lepším případě prodal, v horším mu ho sebrali. V tomhle byznysu hraje smutný prim Čína, která kupčí s orgány vězňů v doslova průmyslovém měřítku,” vysvětluje situaci a důvody pro navržení novely poslanec Peksa.

Pod návrh novely transplantačního zákona se podepsalo celkem dvacet jedna poslanců. Šestnáct za Pirátskou stanu a čtyři za TOP 09.

Podle zákonodárců se zákon „pokouší překonat některé praktické těžkosti vyšetřování v zahraničí a učinit transparentními některé problémy světového obchodu s orgány“.

„Usmrcování vězňů a jejich rozebrání na orgány odporuje základním zásadám humanity. Cílem zákona je výrazně snížit motivaci českých občanů k transplantacím v problematických zemích,“ uvádí zákonodárci v důvodové zprávě k návrhu zákona.

*vězeň svědomí – termín vytvořený lidskoprávní organizací Amnesty International k označení lidí vězněných nebo jinak fyzicky omezovaných na základě jejich přesvědčení, původu nebo postavení, za předpokladu, že tito lidé nikdy nepoužili ani neprosazovali násilí (Wikipedia)

 

zdroj: www.epochtimes.cz, Milan Kajínek