Domů Aktuality Další vyhánění v Yarchen Dar, Tibet

Další vyhánění v Yarchen Dar, Tibet

554

V buddhistické komunitě v Yarchen Gar v Kardze ve východním Tibetu byla donucena velká skupina mnichů a mnišek opustit své domovy.

Vystěhovávání začalo na začátku května a soustředilo se především na mnichy a mnišky z oblastí Tibetu, které podléhají správě Tibetské autonomní oblasti.

Partneři Tibet Watch nyní pracují na zjištění přesného počtu lidí, kteří museli opustit své domovy. Rádiu FreeAsia se ale dostala z anonymního zdroje informace, že jich bylo až 3 500.

Mezi těmito lidmi bylo i 70 mnišek, původně z oblastí Jomda County v Tao. Mnišky byly odvedeny do zádržných středisek, kde byly podrobeny pročínské výchově. Tibet Watch zjistil, že v rámci pročínského vzdělání jsou mnišky donuceny odložit svůj náboženský oděv, je jim přikázáno chválit Čínskou lidovou republiku a jsou nuceny odsuzovat dalajlamu. Byly také podrobeny zkouškám.

Mnišky budou zadrženy po dobu dvou až tří měsíců. Jakmile budou propuštěny, jejich svoboda pohybu bude omezena a bude jim zakázáno vstoupit do nových klášterů. Nebudou mít možnost nadále oficiálně praktikovat a pokračovat ve studiu buddhistické filosofie a nebude jim poskytnuto žádné odškodnění.

V Yarchen Gar byla úroveň dozoru ze strany čínských úřadů značně zvýšena. Na místě bylo nasazeno kolem 600 vojenských pracovníků, kteří sledují obyvatele.

Nucené vystěhovávání stále probíhá a Tibet Watch se snaží zajistit informace o dalších obyvatelích, kterých se to bude týkat. Mniši a mnišky z čínských provincií Čching-chaj a S’-čchuan vystěhováni zatím nebyli. Úředníci z těchto provincií Čínu ujistili, že tito obyvatelé nebudou vytvářet konflikty.

Získávat informace z oblasti Yarchen Gar je z důvodu zabezpečení místa extrémně obtížné. Podle zprávy ministerstva zahraničí USA z roku 2018 o lidských právech způsobila předchozí nucená stěhování v Yarchen Gar pokles počtu obyvatel o 50%, z nějakých 10 000 lidí na 5 000.

Hromadné vystěhovávání je také doprovázeno ničením domů těchto lidí. V roce 2017 jich místní úřady nařídili zdemolovat 3 500.

zdroj: freetibet.org, tibetwatch.org