Domů Aktuality Geshema – Historická chvíle pro buddhistické mnišky

Geshema – Historická chvíle pro buddhistické mnišky

2004

Dnes nastává historická chvíle pro tibetské buddhistické mnišky. Tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama dnes udělí titul Geshema dvaceti tibetským buddhistickým mniškám z kláštera Drepung.

Těchto dvacet mnišek zvládlo závěrečné zkoušky a stanou se tak prvními držitelkami titulu Geshema. Titul Geshema je nejvyšší akademický titul udělovaný v tibetském buddhismu, často bývá přirovnáván k doktorátu buddhistické filozofie. Titul se uděluje nejméně po 21 letech studia buddhismu.

Udělení titulu buddhistickým mniškám je historickým milníkem, neboť posiluje postavení tibetských žen v duchovní sféře. Jeho Svatost dalajlama označuje udělení titulů Geshema buddhistickým mniškám jako historickou událost, neboť nyní se bude pohlížet na mnišky stejně jako na mnichy a tento postoj jim zlepší přístup ke vzdělání.

Ceremoniál se vysílá živě na www.tibetonline.tv.

Titul Geshema mají šanci získat i buddhistické mnišky z kláštera Kowang, který podporujeme. Jejich vzdělání můžete podpořit každým svým internetovým nákupem přes portál GIVT nebo zakoupením fotografie z projektu Buddhovy dcery.  Děkujeme. #klikniapomáhej #klikniprokoang #vicnezdarek #buddhovydcery

Podpořte MOST ProTibet přímo na http://bit.ly/MostProTibet

GIVT