Domů Aktuality Jeho Svatost dalajlama má Vánoce každý den

Jeho Svatost dalajlama má Vánoce každý den

1606

Před 2. světovou válkou se v malé vesničce v severovýchodním Tibetu narodil dne 6. července 1935 chlapec jménem Tändzin Gjamccho. Pro jeho rodiče, farmáře to bylo páté ze šestnácti dětí. Ve dvou letech byl rozeznán coby nový dalajlama. V roce 1959 musel svou zemi opustit před čínskou agresivní okupací a uchýlit se do exilu v Indii.

Napsal mnoho knih o buddhismu, které byly přeloženy do všech světových jazyků, včetně češtiny. V jedné knize s názvem: „Etika pro nové milénium“, však opouští buddhismus a snaží se na čistě filosofickém základě nalézt štěstí pro každého z nás. Vychází ze známého axiomu, že všichni chceme být šťastní a každý se chce vyhnout utrpení.

Dalajlama trpělivě zkoumá, co by nám lidem mohlo přinést trvalou radost. Hladového člověka určitě potěší dobré jídlo. Ale potěší ho třetí porce svíčkové s deseti knedlíky? Obdobné to bude i s pitím. V parném létě si každý rád dá 1 vychlazené pivo. Ale když jich člověk vypije 10, nemusí být druhý den ráno nejšťastnější. A tak si člověk raději šetří a koupí si nové auto. Ovšem jak zachovat vnitřní klid a pohodu, když Vám na parkovišti auto někdo ťukne, dítě se Vám v autě pozvrací a brzdy přestávají fungovat?

Dalajlama proto opouští svět hmotných věcí. Všímá si, že všichni jsme součástí lidského celku. Přicházíme na svět jako výsledek činů jiných lidí. Ať už se nám to líbí, nebo ne, stěží najdeme ve svém životě chvíli, kdy bychom neměli užitek z činnosti jiných. Není proto příliš překvapivé, že většina našeho štěstí vzniká v souvislosti se vztahy s ostatními lidmi.

Co z toho vyplývá? Za prvé, protože každý náš čin má obecný rozměr, tedy potenciální dopad na štěstí ostatních, je etika nutná jako prostředek k zajištění toho, abychom neublížili ostatním. Za druhé z toho vyplývá, že opravdové štěstí se skládá ze snahy spíše někomu něco dát a ne brát. K tomu patří pochopitelně i duchovní vlastnosti jako je: láska a soucit, trpělivost, tolerance, odpuštění atd. Tyto vlastnosti poskytují štěstí nám i ostatním. Ostatně každý z nás to zažil alespoň jednou v roce o Vánocích. Nejenže se těšíme na dárky, ale ještě více se těšíme na to, že uděláme radost svým blízkým. Kdo z nás nezažil rozsvícené dětské oči pod vánočním stromečkem?

Přeji Jeho Svatosti k narozeninám

Rozdíl je pouze v tom, že Jeho Svatost dalajlama zažívá Vánoce každý den. Jistě mu to všichni přejeme, ostatně slaví narozeniny. Ale ještě více bychom ho potěšili, kdybychom i my měli Vánoce každý den.


Autor textu: Ing. Radim Chytka, člen správní rady MOST ProTibet, o.p.s.