Domů Aktuality 108slov – Ki – Dominanta údolí Spiti

108slov – Ki – Dominanta údolí Spiti

1338

Jak vnímáme klášterní školu Ki ve 108 slovech? #108slov

Těžko popsat neviditelnou sílu místa, na kterém leží klášter Ki. Mezi horami. Mezi pískem a kamením. Mezi zelenými políčky místních farmářů. Jsme v největším klášteře údolí Spiti.

Je to dominanta, je vidět už z dáli a z jeho střech beze slov pozorujeme zasněžené vrcholky okolních velehor i malé vesničky rozeseté po obou stranách řeky. Každé ráno nás probouzí volání na púdžu, jinak je tu klid. Takový, že slyšíte projíždějící traktor na druhé straně řeky. Poslední ráno přijímáme výzvu a hodinu a půl šplháme na přilehlý kopec, abychom udělali hezké fotografie. Klášter je při východu slunce magický. Teď nás čeká místní festival. Těšíme se.

Mníšci se v klášterní škole učí jak moderní tak tradiční předměty, jako např. tibetštinu, tibetskou gramatiku, hindštinu, angličtinu nebo matematiku a modlitby. Postupně se také učí tradiční rituály. V klášteře Ki pomáháme mnichům od roku 2008, kdy se nám podařilo nejprve zlepšit životní podmínky malých chlapců. Dnes už se můžeme plně věnovat zlepšování jejich studijních výsledků. V klášterní škole studují chlapci ve věku od 6 do 14 let.

Vzdělání buddhistických mnichů z kláštera Ki můžete podpořit prostřednictvím Adopce ProTibet. Klášter Ki můžete navštívit i v naší jedinečné 3D prohlídce. Děkujeme.