Domů Aktuality Mezinárodní den uprchlíků – Tibetské děti opustily své domovy

Mezinárodní den uprchlíků – Tibetské děti opustily své domovy

876

Včera byl Mezinárodní den uprchlíků. Mnoho tibetských dětí patří mezi ně. Jsme rádi, že jim můžeme pomoci.

Tibetské děti musely opustit své domovy. Nechaly v Tibetu své rodiče a vydaly se do cizí země. Byly zranitelné a ohrožené, naštěstí našly v Indii nový domov. Jsme hrdí na to, že se v České republice najde mnoho lidí, kteří jsou ochotni tyto tibetské děti podpořit.

“Každé dítě má právo na ochranu a dodržování svých práv podle Úmluvy o právech dítěte. Je jen málo těch, kteří to potřebují více než právě dětští uprchlíci. UNICEF proto apeluje na vlády všech zemí, aby dětem se statusem uprchlíků věnovaly stejnou péči jako ostatním,” prohlašuje UNICEF ke Světovému dni uprchlíků.

O čem sní Tenzin?

Před deseti lety uprchla mladičká Tenzin z Tibetu, kde kromě domova zanechala také své rodiče. Aby mohla studovat, podstoupila velmi riskantní cestu přes Himálaje. Svěřila se nám, že doma často přemýšlela o tom, že by se chtěla stát doktorkou tibetské medicíny. Ve škole se hodně snaží a je velmi vděčná, že má přátele z České republiky, kteří jí pomáhají. Když jsme ji naposledy navštívili, přiznala, že se jí sice někdy stýská  po rodičích, ale hned dodala: „Mám tu spoustu kamarádek a vím, že to všechno má smysl.“

Snažíme se, aby tibetské děti dostaly příležitost ke vzdělání a v budoucnosti měly šanci si splnit své sny. Děkujeme všem podporovatelům, kteří se rozhodli zapojením se do Adopce ProTibet nebo zakoupením darovacího certifikátu Tužky a sešity tyto děti podpořit.