Domů Aktuality Mírová cesta Evropou za svobodnější Tibet

Mírová cesta Evropou za svobodnější Tibet

690

Tibetský mnich Thubten Wangchen je na „mírové cestě“ Evropou, aby vyzval k dialogu mezi čínskou vládou a dalajlamou.

Tibetský buddhistický mnich cestuje 30 evropskými zeměmi na, jak sám nazval, “mírovém turné”, jehož cílem je upozornit na porušování lidských práv v Tibetu a vyzvat k dialogu mezi čínskou vládou a dalajlamou.
Thubten Wangchen, který je také členem parlamentu tibetské exilové vlády, dorazil do Anglie, jeho páté země, na turné 10. září a 11. září vedl protest před čínským velvyslanectvím v Londýně.
V Londýně požadoval, aby Čína „znovu otevřela dialog“ mezi vládou Xi Jinpinga a delegací Jeho Svatosti dalajlamy jako krok k ukončení utrpení Tibeťanů pod čínskou vládou.
Thubten, který zaslal dopis velvyslanectví s žádostí o diskusi, řekl, že nechce Tibet, který je oddělený od Číny, ale ten, který má skutečnou autonomii, aby mohl řídit své vlastní záležitosti, jak dalajláma naznačil v přístupu „Střední cesta“ .
“Jsme tady, abychom sdíleli mírové poselství s čínským velvyslanectvím,” řekl Thubten v projevu před konzulátem. “Otevřete znovu dialog mezi čínskou vládou a delegací Jeho Svatosti. Najděte řešení a zastavte utrpení tibetského lidu.”
Tibetský mnich a poslanec také vyjádřili solidaritu hongkongským demonstrantům a dalším utlačovaným skupinám žijícím pod čínskou vládou.
“Hongkong začíná.” Hledáme demokracii, hledáme více svobody, více spravedlnosti a více lidských práv,” řekl Thubten.
Dodal: „Stojíme s lidmi z Hongkongu. Stojíme s ujgurskými bratry a sestrami a také s tchajwanskými. A podobně Tchaj-wan, Ujgurové a Hongkong budou stát s tibetským lidem. “
Protestující v davu nesli tibetské vlajky a skandovali směrem k čínskému velvyslanectví, zatímco jeden demonstrant nesl štítek s nápisem „Hongkong stojí s Tibetem“.
Thubten varoval, že Čína se snaží ovládat posloupnost dalajlámy a ovlivnit tibetský buddhismus. Ale řekl, že tah nebude úspěšný, protože dalajlama se v Číně nikdy znovu nenarodí.
Svůj londýnský projev ukončil: „Naše zbraně jsou pravda, nenásilí a mír. A tak to také zůstane.”
“My Tibeťané věříme, že se jednoho dne můžeme vrátit do naší země a sdílet mírové poselství světu. Buddhovo poselství o nenásilí. Buddhistickou filosofii, díky níž bude svět mírumilovnější, harmoničtější, méně válečné, ničivé a krvavé místo. “

photo: Thubten Wangchuk

zdroj: freetibet.org