Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Nové učebnice pro tibetské děti

Přímo z Tibetu – Nové učebnice pro tibetské děti

1020

Jak už je zvykem, opět jsme pro vás přeložili článek přímo ze zahraničního zdroje. Dnes si můžete přečíst něco o nových učebnicích pro tibetské děti, které vydává čínská vláda a do školních lavic by se měly dostat už tento semestr.

Nové učebnice pro tibetské děti vydává čínská vláda pro tibetský okres Gyantse. Mají za cíl naučit děti vlastenectví k Číně a představit jim příběh o integraci tibetské kultury, který je prezentován podle představ čínské strany.

Učebnice, které budou vydány tento semestr, jsou napsány pro studenty základních a středních škol a nesou název „Nádherný kraj Gyantze“. Vytvořili je úředníci, kteří byli vysláni do Tibetu, aby tady „pomohli“ školským orgánům.“ Učebnice obsahují kapitoly o tibetské historii, geografii a také sekci o „zdvořilosti“. Starý Tibet pod dalajlamou je zde označován jako utlačující. Ten nový systém pod nadvládou Číny a jejích pravidel je naopak vylíčen jako správný.

Politika potlačení tibetské víry a úcty k Jeho Svatosti a snaha o nahrazení loajalitou k čínskému národu skrz vzdělávání nabírá obrátky. A nové učebnice znamenají ještě větší útisk v Tibetu.


Zdroj informací:

https://www.freetibet.org/news-media/na/china-introduces-new-textbook-tibetan-children-beijing-urges-unity