Domů Aktuality Pomáhají nám – Bagind – Kožené batohy podporují vzdělání tibetských dětí

Pomáhají nám – Bagind – Kožené batohy podporují vzdělání tibetských dětí

4038

Rádi bychom vám formou rozhovorů představili partnery, kteří svoje podnikání nedělají jen pro svůj zisk, ale rozhodli se pomáhat tibetským komunitám. Jsme moc rádi, že jako první můžeme vyzpovídat Lukáše Matějčka a jeho Bagind, ručně vyráběné kožené produkty – batohy, tašky a peněženky. Bagind se rozhodl podporovat tibetské děti v Tibetan Homes Foundation v severoindickém Mussoorie. Děkujeme moc.

Kdy vznikl nápad s batohy Bagind?
Když půjdeme opravdu až k počátku zasetého semínka s nápadem vytvořit značku Bagind, dostaneme se zhruba dva a půl roku zpátky, v horkém indickém létě roku 2015. Tehdy jsem jakožto čerstvý absolvent s maturitou cestoval po západní Indii a navštívil jsem město Jaisalmer. V Jaisameru jsem strávil zhruba tři dny, během kterých jsem se seznámil s Dineshem, který si nechává říkat Dennis. Dennis mi na počkání ušil kožený batoh, který se mi líbil ve výloze jeho krámku. Celou tu dobu jsem u něho seděl a pozoroval, jak z kozí kůže vyřezává jednotlivé kusy a poté je rukou nebo na šicím stroji spojuje ve výsledný produkt. Batoh, který jsem si následně dovezl domů do Česka a rok a půl ho nosil.

Už v Indii jsem tedy uvažoval o tom, že bych třeba jednou mohl tyto batohy prodávat u nás, jelikož jsem do té doby žádný podobný obchod doma neviděl. To, že se teď podílíme i na designové úpravě našich produktů je něco, o čem jsem mohl jen snít.

Jak jste přišli na název Bagind?
Chtěl jsem něco, kde by byl zakořeněný Ind, který vlastně stál u celého zrodu značky a taky něco, co by vypovídalo o hlavním směru, na kterém byl Bagind založen. Proto tedy BAG = anglicky taška, batoh; IND = kamarád Dennis z Indie.

Ze začátku se objevovaly názvy typu Batoh od Inda, nebo taky Indabatoh, ale pak jsme s klukama, kteří se teď na značce podílejí se mnou, vybrali právě Bagind.

Co představuje Vaše značka?
To už jsem možná z části odpověděl v předchozí otázce. Ovšem nevím, zda to dokážu správně formulovat. Značka se totiž stale mění, roste a vyvíjí se. Třeba tím, že jsme začali spolupracovat s vámi jako s organizací, které přispíváme na lepší vzdělání tibetských dětí, tak jsme prvotní záměr značky opět posunuli zase o kousek dál.

Tedy, prvně to bylo jen skromné prodávání batohů, které mi Dennis vyrobí a pošle do ČR. Teď je to prodej a celkové vytváření designu batohů, to stejné platí pro luxusní edici peněženek, která je určena pro jinou cílovku zákazníků a dříve již zmíněná charitativní činnost. A takový byl vývoj značky za rok působení. Kdo ví, kam se naše značka bude ubírat v následujících měsících či letech. Nějakou vizi máme, ale ta se rovněž každým dnem vyvíjí a mění.

Pomáhám s Bagindem

Rozhodli jste se podpořit tibetské dětí v jejich cestě za vzděláním. Proč zrovna tibetské děti?
Líbilo se nám na tom to, že to není klasická pomoc indickým dětem v Indii, ale že jsou to v podstatě uprchlíci v cizí zemi, kteří jsou odkázáni na pomoc od lidí a organizací ze spousty zemí světa. A my chtěli být jednoduše jedni z těch, kteří těmto dětem v krajině sousedně od jejich domova pomohou.

Co pro Vás znamená podpořit vzdělání?
Na tohle může být spousta různých odpovědí, ale já bych se za nás jako za Bagind držel reálných faktů. Peníze, které budeme organizaci MOST ProTibet posílat, půjdou přímo na nákup školních pomůcek pro výuku celých tříd. Což je pomoc materiální. Je tady  i jiný směr pomoci a to ten, že už samotné rozšiřování povědomí o těch, kterým pomáháme, je velkým přínosem. Bude se o tom více mluvit, získají se větší finanční prostředky, nakoupí se více potřebného a dětem se zlepší výuka, což jim dá větší šanci na plnohodnotný život v moderní společnosti. Takže každý post na Facebooku znamená lepší šanci v životní dráze tibetského dítěte.

Jak bude podpora v praxi fungovat?
Z každého prodaného produktu značky Bagind půjde 5% zisku organizaci MOST ProTibet, která za určitý obnos nakoupí tužky, sešity, učebnice. Přímé a bez zbytečných kliček. Každá vybraná koruna půjde na nákup školních pomůcek.