Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Mladí Tibeťané uprchli za studiem

Přímo z Tibetu – Mladí Tibeťané uprchli za studiem

1039

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes přinášíme zprávu o útěku osmi Tibeťanů, kteří uprchli z Tibetu, aby měli příležitost studovat bez omezení. #přímoztibetu

Osm mladých Tibeťanů uprchlo ze svého domova, aby mělo možnost získat náboženské a kulturní vzdělání bez omezení, dorazilo do uprchlického střediska v Indii. Podle členů skupiny byli po dobu zhruba jednoho měsíce zadržováni v Nepálu. Skupina Tibeťanů pochází z východu Tibetské autonomní oblasti. Skupina, do které patří buddhističtí mniši, buddhistická mniška a 13letá dívka, v pořádku dorazila do Dharamsaly v Indii.

Nikdo z nich neměl oficiální cestovní doklady a každý zaplatil přibližně 50 000 Kč průvodci, který jim pomohl překročit hranice do Nepálu, kde byli zadrženi: „Na cestě z Nepálu jsme byli zastaveni na hranicích mezi Nepálem a Indií kvůli kontrole dokladů, což trvalo nějakou dobu,“ řekl tibetský uprchlík a dodal, že kromě toho neměli žádné problémy.

Všichni Tibeťané ve skupině uvedli, že se rozhodli odejít do Indie, protože jim bylo bráněno ve studiu náboženských a kulturních tradic. 21letý mnich, který cestoval téměř měsíc, aby se dostal do Nepálu, řekl, že jeho rodiče podpořili jeho rozhodnutí odejít z domu do Indie: „Celý účel cesty do Indie bylo studium, protože věříme, že příležitosti v indickém exilu jsou větší a že prostředí je pro studenty příznivější,“ řekl.

19letý mnich, který absolvoval měsíční cestu, aby se dostal do Nepálu, řekl, že žil v klášteře v Tibetu již 15 let: „Ale klášter měl málo mnichů a postrádal slušné vybavení a příležitosti k dobrému studiu“.

„Jelikož jsme byli pod kontrolou, nebyl žádný způsob, jak studovat to, co chceme. Teď budeme mít šanci, ale jen daleko od našich domovů.“

13letá dívka ve skupině uvedla, že se chtěla naučit tibetsky, tibetština byla vyloučena ve veřejných školách a nahrazena čínštinou: „Příležitost ke studiu tibetského jazyka je stále více nedostupná a já jsem přišla do exilu, abych ji mohla studovat“.

Tibetská exilová vláda v Dharamsale zorganizuje soukromou audienci pro skupinu s Jeho Svatostí dalajlamou a poskytne jim průkazy totožnosti uprchlíků. Poté, co se podrobí zdravotní prohlídce, mohou vstoupit do kláštera nebo školy podle svého výběru, aby mohli studovat.


Zdroj informací:

https://www.rfa.org/english/news/tibet/refugees-08202018134718.html