Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Mniši zveřejnili fotky Tibeťanů, kteří se upálili v...

Přímo z Tibetu – Mniši zveřejnili fotky Tibeťanů, kteří se upálili v roce 2012

1241

Pravidelně pro Vás překládáme aktuality z Tibetu přímo ze zahraničních zdrojů. Dnes o Tibeťanech, kteří se v roce 2012 upálili na protest.

Již 155 sebeupálení bylo v Tibetu potvrzeno od února 2009, z toho 84 v roce 2012. Spousta tibeťanů vůbec nebyla identifikována.

“Protestující podstoupí neuvěřitelnou bolest spalování každičké buňky svého těla bez toho, aby ublížili dalším bytostem, prostě proto, aby byly slyšet jejich hlasy a nespokojenost.” říká tibetský aktivista, spisovatel a blogger Tsering Woeser.

“S hlavou vztyčenou jsem vystoupila vpřed a zapálila své tělo…za svou důstojnost a za tibetský lid, kterému dlužím nekonečnou vděčnost”, Nangdrol, osmnáctiletá žena, která se upálila v roce 2012 za sebou nechala tento vzkaz.

Spousta těchto lidí nechala vzkazy na rozloučenou předtím, než se upálili. Stojí v nich touhy po návratu Jeho Svatosti Dalajlamy do Tibetu, svoboda a konec politické i kulturní oprese čínskou vládou.

Tibetští mniši poslali do Tibet Watch fotografie tří mladých mužů mezi 17 a 20 lety, kteří se upálili taktéž v roce 2012. Tyto fotografie zatím nebyly nijak široce rozšířeny na veřejnost.

Jsou to zleva:

  1. Osmnáctiletý Dorjee (Cha Ruwa, Ngaba), který se upálil 5.března 2012
  2. Dvacetiletý Lobsang Sherap (Cha Town, Ngaba), který se upálil 2.března 2012
  3. Sedmnáctiletý Lobsang Dhamchoe, bývalý mnich z kláštera Kirti Monastery, Ngaba. Upálil se 27.srpna 2012.

Všichni tři protestující zemřeli na místě.

Zdroj: Freetibet.org, Tibetwatch.org