Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Po 10 letech na svobodě

Přímo z Tibetu – Po 10 letech na svobodě

803

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes přinášíme zprávu o tibetském politickém vězni Gonpo Tsetenovi, který byl po 10 letech propuštěn z vězení. Organizace Free Tibet zjistila, že se vrátil domů, kde čelí dalším omezením. #přímoztibetu

Gonpo Tseten pochází z vesnice Utsu Chugrar v okrese Machu, který spadá pod Tibetskou autonomní prefekturu Kanlho. Byl zatčen za organizaci protestů v březnu 2008. Ve vězení byl Gonpo mučen a vyslýchán. U soudu byl shledán vinným za separatismus, zločin proti národní bezpečnosti, ze kterého jsou často obviňováni Tibeťané, kteří protestují proti okupaci a odsouzen na 12 let vězení.

Kromě trestu odnětí svobody za separatismus byl Gonpu Tsetenovi také přisouzen trest „odnětí politických práv“, doplňkový trest určený čínským trestním zákoníkem všem, kteří byli shledáni vinnými z ohrožování národní bezpečnosti. Osoby zbavené politických práv jsou drženy pod přísným policejním dohledem a jsou zbaveny práv svobody projevu, svobody shromažďování, svobody sdružování se, svobody účastnit se průvodu a svobodného práva demonstrovat.

Doba, po kterou bude Gonpo Tseten zbaven politických práv, není známá, ačkoliv dle čínského trestního zákoníku by tento trest neměl být udělen na méně než jeden rok a ne více než na pět let.


Zdroj informací:

https://www.freetibet.org/news-media/na/tibetan-political-prisoner-released-after-10-years