Domů Aktuality Přímoztibetu – Čína posílá do Tibetu nový typ tanku

Přímoztibetu – Čína posílá do Tibetu nový typ tanku

857

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes zprávu o zvětšující se vojenské přítomnosti čínské armády v Tibetu.  Čínská armáda uvedla do provozu nový lehký tank určený k pohybu v horském terénu. #přímoztibetu

V důsledku sporů mezi Čínou a Indií uvedla čínská armáda do provozu nový lehký bojový tank, který je určen k pohybu v horských oblastech. Nový tank typu 15, který má výkonný a lehký vznětový motor vhodný pro provoz v prostředí s nízkým obsahem kyslíku, byl v loňském roce testován v Tibetu. Součástí tanku je motor o výkonu tisíc koňských sil, který je podstatně lehčí než u ostatních tanků, které používá čínská armáda. Tank byl také vybaven novým hydropneumatickým odpružením, které umožňuje jeho provoz ve vysokohorských oblastech.

“Podle mých informací byl tank typu 15 předán našim vojákům,” uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany ve svém prohlášení dne 27. prosince 2018.

Jak roste moc a regionální vliv obou zemí, je hranice místem vzrůstajícího napětí mezi Pekingem a Dillí. V uplynulých letech Čína postavila v tomto regionu vojenské letiště, vyvinula nové vojenské stíhací letouny a satelitní sledovací zařízení. Čínské jednotky v Tibetu byly také vybaveny novými houfnicemi, které rozšiřují pekingskou vojenskou vybavenost, informoval 8. ledna státní deník Global Times.

Zvýšenou militarizaci Tibetu zaznamenalo několik odborníků z Tibetu. Profesor Dawa Norbu, odborník na mezinárodní vztahy a bezpečnost napsal, že okupace Tibetu má spíše strategické důvody než ekonomické a čínská vojenská přítomnost na tibetské plošině v konečném důsledku ohrožuje regionální mír a bezpečnost.


Zdroj informací:

https://www.freetibet.org/news-media/na/china-escalates-its-military-capability-tibet