Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Mnich zatčený za sdílení nelegálního obsahu

Přímo z Tibetu – Mnich zatčený za sdílení nelegálního obsahu

866

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes přinášíme zprávu o zadržení dvou mnichů, kteří byli obviněni ze zveřejňování nelegálního online obsahu. #přímoztibetu

Dne 16. dubna byli zatčeni dva mniši z kláštera Tsang v prefektuře Tsolho. Podle informací byli zatčeni za sdílení nelegálních fotek a článků přes aplikaci WeChat. Jeden z mnichů byl identifikován jako Woechung Gyatso z vesnice Denden ve východním Tibetu. Identita druhého mnicha stále zůstává neznámá.

Neznámý mnich byl po několika výsleších propuštěn, Woechung Gyatso avšak stále zůstává zatčen. Jeho aktuální pozice a situace je stále neznámá.

Klášter Tsang je znám svým odporem vůči čínské okupaci Tibetu. Během povstání v roce 2008 vyšlo více než 500 mnichů na střechu kláštera, kde vyvěsili tibetskou vlajku. Také uspořádali poklidnou demonstraci, na níž měli fotky Jeho Svatosti dalajlamy. Mnich Choktrin Gyatso, který se zúčastnil demonstrace v klášteře v březnu roku 2008, byl propuštěn v loňském roce po odpykání devíti let ze svého desetiletého trestu. V roce 2015 byl další mnich Tsering Dondrub zadržen za zveřejnění obrázků Jeho Svatosti dalajlamy a tibetské vlajky na WeChatu.

Minulý měsíc místní úřady zavedly kybernetická bezpečnostní školení pro mnichy kláštera Tsang, kde byli mniši včetně Woechung Gyatsa donuceni napsat dopisy s přiznáním poté, co byli shledáni podezřelými ze sdílení nelegálního obsahu na sociálních sítích. Školení informovalo mnichy o nově zavedeném zákonu o kybernetické bezpečnosti a byli varování před tresty v případě jeho porušení.


Zdroj informací:

https://freetibet.org/news-media/na/two-tibetan-monks-arrested