Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Nová vlna omezení v Lithangu

Přímo z Tibetu – Nová vlna omezení v Lithangu

819

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes přinášíme zprávu nových omezeních v okrese Lithang. #přímoztibetu

Tibeťané v okrese Lithang čelí přísnější kontrole při náboženských a kulturních tradicích. Čínské úřady v Lithangu v jihovýchodním Tibetu zavedly řadu omezení tibetských náboženských a kulturních aktivit. Opatření, která byla zavedena na začátku roku, zahrnují vystěhování mnichů z místního kláštera, zabavování pozemků a zákaz koňských závodů.

Několik starších mnichů bylo z kláštera Lithang vyhoštěno a bylo jim zakázáno vyučovat nejen v Lithangu, ale i v okolních oblastech. Zákaz byl dále rozšířen na mladé mnichy v klášteře, kteří jsou přesouváni do místních škol. Rodiny, které se rozhodly poslat své děti do kláštera ke studiu, jsou nuceny místními úřady ukončit jejich výuku a zapsat je do neklášterních škol. Některé rodiny jim vyhověly a minulý měsíc odvedly své děti z kláštera.

Místní Tibeťané věří, že tato opatření byla zavedena proto, aby vedla k omezení tibetského buddhismu. Klášter v Lithangu byl dobře hodnocen mnoha místními obyvateli, jejichž děti klášter navštěvovaly během zimních prázdnin, aby studovaly tibetskou gramatiku a poezii.

Další zprávy mluví o tom, že místní úřady zabavily půdu a majetek místních Tibeťanů v hodnotě 9 000 000 čínských jüanů pod záminkou plánu výstavby stromů. Těm, kteří obdělávali půdu, nebyla poskytnuta žádná kompenzace.

Koňské dostihy byly v Lithangu také zakázány, několik jezdců bylo zatčeno a zbito. Lithang byl v minulosti známý jako místo, kde se pravidelně konal festival plný koní a koňských závodů.

Tato omezení byla zavedena i přes ustanovení v čínské ústavě, která by měla chránit etnické a náboženské menšiny. Až donedávna úřady Lithangu uvolňovaly kontrolu nad tibetským buddhismem, místní úřady například nezasahovaly proti držení fotografií Jeho Svatosti dalajlamy a jiných duchovních učitelů.


Zdroj informací:

https://freetibet.org/news-media/na/evictions-and-restrictions-lithang-county