Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Nové letiště místo zemědělské půdy

Přímo z Tibetu – Nové letiště místo zemědělské půdy

1207

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes přinášíme zprávu o novém letišti v jižním Tibetu, kvůli kterému museli Tibeťané opustit své pozemky. #přímoztibetu

Čínské úřady zabavily v jižním Tibetu z důvodu výstavby letiště zemědělskou půdu. Vesničané tak museli opustit své pozemky, navíc tvrdí, že jim úřady nenabídly náhradu, kterou by si za pozemky zasloužili.

Pozemky patřící k vesnici Yushang byly cíleně vybrány pro rozvoj podle plánu, který oznámili představitelé prefektury Shigatse. Místní zdroje uvádí, že pro Tibeťany je zemědělství hlavním zdrojem obživy po mnoho let a jedná se o tradici, kterou jim předali jejich předkové. Ztráta takového množství pozemků má negativní dopad na každodenní život místních obyvatel. Dodává, že místním Tibeťanům budou poskytnuty kompenzace, ale nižší, než je hodnota půdy.

Čínské investiční projekty již probíhají na mnoha místech, budují se letiště i železnice v oblastech, které by měly do budoucna tvořit centra turistického ruchu.


Zdroj informací:

https://www.rfa.org/english/news/tibet/farmland-04172018164111.html