Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Protesty vesničanů kvůli těžebnímu projektu

Přímo z Tibetu – Protesty vesničanů kvůli těžebnímu projektu

720

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes přinášíme zprávu o protestech vesničanů kvůli těžebnímu projektu v oblasti posvátné hory Sebtra Dzagen. #přímoztibetu

Více než 30 tibetských vesničanů, kteří se postavili proti čínským těžebním operacím na posvátné hoře Sebtra Dzagen, bylo zatčeno, poté co se jich policie ptala na informace o těžbě, které se dostaly k zahraničním médiím.

Místní zdroje v dřívějších zprávách uvedly, že hora v okrese Driru v prefektuře Nagchu v Tibetské autonomní oblasti, je poutním místem a domovem mnoha vzácných divokých zvířat. Pracovníci těžební společnosti však začaly vyznačovat území vhodné pro těžbu. Když čínští úředníci na konci února donutili místní vesničany, aby podepsali souhlas se zahájením těžby, vedoucí vesnice podepsání odmítl a skončil ve vazbě.

„O těžebním projektu na posvátné hoře Sebtra Dzagen informovala zahraniční média a čínská policie začala zadržovat místní Tibeťany za údajný únik informací,“ uvedl zdroj pod podmínkou anonymity. Mnoho z těch, kteří skončili ve vazbě, bylo také zraněno. Policie zaměřila svou pozornost zejména na místní Tibeťany, kteří jsou v kontaktu s Tibeťany žijícími v Indii. Ve vesnicích v oblasti Sebtra Dzagen byla nyní zajištěna přísná kontrola mobilních telefonů a dalších způsobů komunikace, aby zabránila úniku informací do  světa.

Tibet se stal důležitým zdrojem surovin potřebných pro hospodářský růst Číny a čínská těžba v tibetských oblastech vedla k rozsáhlým škodám na životním prostředí, včetně znečištění vodních zdrojů a narušení posvátných míst.


Zdroj informací:

https://www.rfa.org/english/news/tibet/project-04272018134655.html