Domů Aktuality Přímo z Tibetu – Tashi Wangchuk odsouzen na 5 let

Přímo z Tibetu – Tashi Wangchuk odsouzen na 5 let

801

Pravidelně pro vás překládáme aktuální články týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Dnes přinášíme zprávu o odsouzení Tashiho Wangchuka, který stráví 5 let ve vězení, protože chránil tibetštinu jako mateřský jazyk Tibeťanů. #přímoztibetu

Obhájce práv tibetského jazyka Tashi Wangchuk byl odsouzen na pět let ve vězení, když byl obviněn ze separatismu poté, co se objevil ve videu New York Times. V tomto videu promluvil o významu ochrany tibetštiny jako mateřského jazyka Tibeťanů.

Rozsudek vydaný soudem v Yushu ukazuje extrémní přístup Číny k tibetské kultuře a kriminalizaci mírumilovného úsilí v rámci čínského práva na ochranu používání tibetského jazyka.

Matteo Mecacci, předseda International Campaingn for Tibet řekl: “Nemůže být jasnější a absurdnější ukázka extremistické pozice současného čínského vedení, když byl Tashi Wangchuk odsouzen za to, že má zájem mluvit svým vlastním jazykem, a vyjádřil své znepokojení nad budoucností, kdy tibetské děti nebudou schopné tibetštinu používat. Toto rozhodnutí odráží prázdnotu čínských ujištění na ochranu tibetského jazyka a kultury.”

Tashi Wangchuk byl zatčen na začátku roku 2016, dva měsíce poté, co vystoupil ve videu New York Times a v článku o jazykovém vzdělání v tibetštině. V lednu stanul před soudem a nyní jeho advokát oznámil pětiletý trest.

Tashi Wangchuk patří je mezi mladší generaci, která bojuje za ochranu tibetského jazyka, kulturní a náboženskou identitu a své záměry formuluje v kontextu čínského práva a oficiálních právních předpisů. V dokumentu New York Times Tashi Wangchuk říká: “Chci se pokusit použít čínské zákony k vyřešení tohoto problému.”

Soudní verdikt ukazuje jasné nebezpečí pro Tibeťany. Kriminalizace jednotlivců a skupin spojených s ochranou tibetského jazyka představuje narůstající útoky čínských úřadů na tibetskou kulturní identitu.


Zdroj informací:

https://www.savetibet.org/tibetan-language-rights-advocate-tashi-wangchuk-sentenced-to-five-years-in-prison/