Domů Aktuality Tibet – Pár slov Hany Poltikovičové

Tibet – Pár slov Hany Poltikovičové

2111

Festival ProTibet 2019 připomenul 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Jeho cílem je vyjádřit solidaritu a morální podporu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu. Jak osobně vnímá Tibet Hana Poltikovičová?

Přitahuje mě každá kultura, která inspiruje přesahem, transcendentnem, učením vedoucím k poznávání sebe sama a k osvobozování se. V době socialismu to pro mě byla jóga a Buddhova nauka. Moje seznámení s Tibetem tedy začíná přes tzv. tibetský buddhismus a bön. Později mě stejně tak fascinovali tamější nádherní lidé a překrásné magické přírodní scenérie, které jaksi samy o sobě povznášejí do jiných sfér. Působí na mě velmi silně už jen přes fotografie či televizní obrazovku, i když jsem Tibet navštívila i osobně.

Ve 12 letech se mi zdál podivný sen, kde mě houpal na houpačce škodolibě se chechtající zvláštní čert. Byl to tak silný výjev, že jsem si ho navždy zapamatovala. Když jsem potom v dospělosti poprvé uviděla tibetskou tanku s Kolem života, kouká na mě Pán smrti – k mému úžasu byl ztvárněn přesně jako bytost, která mě houpala ve snu v dětství, včetně odstínu červené barvy.

Patřím k těm, kteří vnímají, že se u nás narodila spousta bytostí s Tibetem spřízněných, mnozí z nich shledali praktikování některé z nauk pocházející z Tibetu jako dar a svoji vnitřní cestu. A není také samozřejmostí, že by každá země měla několik organizací, které šíří tibetskou kulturu a pomáhají Tibeťanům v jejich nelehké situaci s tak intenzivním nasazením. MOST ProTibet je jednou z nich. Nechť jsou všechny bytosti šťastny!