Domů Aktuality Tibet – Pár slov Jany Kopecké

Tibet – Pár slov Jany Kopecké

575

Festival ProTibet 2019 připomenul 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Jeho cílem je vyjádřit solidaritu a morální podporu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu. Jak Tibet vidí Jana Kopecká?

Je to už téměř dvacet let, kdy jsem byla v Tibetu. S kamarádkou jsme byly asi první, kdo prošel Tibet navzdory zákazům a nesmyslným příkazům pašeráckou stezkou přes sedlo Nangpa La do Nepálu.

Žily jsme na cestě ve vesnicích s lidmi, kteří nás vzali pod svoji střechu, šly jsme v horách s Tibeťany, bez jejichž ochrany bychom se těžko vymotaly z dlouhého a nepřehledného území během přechodu přes Himálaj. Mohly jsme vidět víc a pobýt s lidmi jinak než určuje čínská vláda.

Na nějaký čas po tomhle dobrodružství jsem přestala v sílu Tibetu věřit, zdálo se mi, že jsem z hrdosti těch lidí, o kterých jsem četla, už neviděla nic. Uběhlo ještě pár let, prošla jsem spoustu dlouhých cest k poznání, než jsem pochopila podstatu a sílu téhle země.

Teď už vím, že víc než na mapě světa je Tibet v našich srdcích, v nás jako symbol svobody, za kterou je třeba vždycky a za jakýchkoli okolností stát.