Domů Aktuality Tibet – Pár slov Jitky Kulhánkové

Tibet – Pár slov Jitky Kulhánkové

1045

Festival ProTibet 2019 připomene 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Uděláme maximum, aby festival proběhl symbolicky právě na 60 místech České republiky a vyjádřil solidaritu a morální podporu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu. Jak osobně vnímá Tibet Jitka Kulhánková?

Obdiv, láska, smutek, bezmoc.

Stojím na břehu jezera Pangong , které tvoří část hranice mezi Malým Tibetem a Tibetem, tedy mezi bývalým ladackým královstvím a tehdejším svobodným Tibetem. Dnes mezi indickým Ladakhem a územím okupovaným Čínou. Hledím na zelenomodrou hladinu jezera, kterou brázdí vojenský hlídkový člun. Zaplavují mě protichůdné pocity. Jezera prý jsou věštecká zrcadla. Co věští hladina jezera Pangong? Lze nad ní snít o světě bez konfliktů. Brouzdám se vodou, která z protějšího břehu zrcadlí oblé barevné svahy tibetského pohoří Čhang Čenmo, v dáli se proti modré obloze rýsují bílé horské štíty. Jsem tedy na dosah a na dohled Tibetu. Zkoušeného Tibetu. Ta voda mě s ním vlastně spojuje! Obdiv, láska, smutek, bezmoc – ty pocity mě přepadají nejen zde, ale vždy, když o Tibetu slyším. Mezi nimi se tichounce prodírá ještě jeden, nebo je to spíš přání: naděje. Naděje pro mnichy v klášterech, naděje pro obyvatele Lhasy, naděje pro Tibeťany v Malém Tibetu čekající na možnost návratu, naděje pro dalajlámu. Naděje pro lidská práva.

Staňte se jedním ze 60 míst, které připomene 60. výročí událostí, které jednou provždy změnily Tibet a Tibeťany. Řekněte #NEokupaci i ve vašem městě.