Domů Aktuality Tibet – Pár slov Radima Chytky

Tibet – Pár slov Radima Chytky

1064

Festival ProTibet 2019 připomene 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Uděláme maximum, aby festival proběhl symbolicky právě na 60 místech České republiky a vyjádřil solidaritu a morální podporu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu. Jak osobně vnímá Tibet Radim Chytka?

Patřím mezi pamětníky sovětské okupace Československa. Byla to těžká a zlá doba, zejména pro ty z nás, kteří nechtěli s totalitním režimem kolaborovat. My, stejného smyšlení, jsme se scházeli, kde se zrovna dalo, a utvrzovali se ve svém přesvědčení. Cítili jsme, že náš postoj nám dává nad komunisty mravní převahu. Ovšem to bylo asi tak vše, co nám v té době dělalo radost. Vše ostatní stálo s prominutím za prd.

Nemohli jsme studovat, co jsme chtěli. Nemohli jsme dělat, co jsme chtěli. Nemohli jsme číst, poslouchat a hrát co jsme chtěli. Nemohli jsme cestovat, kam jsme chtěli. Nemohli jsme mluvit, co jsme chtěli. Nemohli jsme vůbec nic. A tak jsme alespoň večer poslouchali zahraniční rádia Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Už jenom to, že na nás někdo myslí, bylo pro nás velkým povzbuzením a radostí. Trvalo to dlouhých 21 let.

Čínská okupace Tibetu trvá déle než 60 let. Za to dobu zemřelo násilnou smrtí 1,2 mil Tibeťanů. Bylo zničeno 6 254 klášterů. Byla nenapravitelně zničená tibetská panenská příroda. Tibeťané jsou dodnes ve své zemi občany druhé kategorie, bez přístupu k vyššímu vzdělání a lepší práci. Jejich jedinečná filosofie nenásilí je přehlušována Čínskou komunistickou ideologii.

Mám takový vzrůstající pocit, že teď jsme, na oplátku, na řadě my. Využijme Festivalu ProTibet, který se bude konat v březnu v 60 městech a obcích. Pojďme se ho zúčastnit a nepropásněme příležitosti poslat vzkaz Tibeťanům, že na ně myslíme. Vždyť nic není neměnné. Ani Sovětský svaz, ani Čína.

Staňte se jedním ze 60 míst, které připomene 60. výročí událostí, které jednou provždy změnily Tibet a Tibeťany. Řekněte #NEokupaci i ve vašem městě.