Domů Aktuality Tibet – Pár slov Zdeňka Thomy

Tibet – Pár slov Zdeňka Thomy

836

Festival ProTibet 2019 připomene 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Uděláme maximum, aby festival proběhl symbolicky právě na 60 místech České republiky a vyjádřil solidaritu a morální podporu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu. Jak osobně vnímá Tibet Zdeněk Thoma?

Můj Tibet, to jsou stovky kroků v temných prostorách starobylých klášterů s jejich bizarními sochami. Bivaky pod oblohou posetou miliony hvězd – nebe, které nikde jinde na světě neuvidíte. Je to čekání s fotoaparátem v ruce na rudý přísvit na sněžných úbočích mohutné hradby Everestu. Je to přátelské přijetí a úsměvy lidí v kterémkoli vesnickém domě. Zvláštní chuť slaného čaje, jenž je základem pohoštění a zastupuje ruku podanou ke stisku. Ledový, skučící vítr prohánějící se nekonečně pustými, ale čarokrásnými pláněmi.

Ještě teď mi zní v uších slova poutníků, kteří po dosažení průsmyku odříkávají mantru: „Nechť jsou všechny bytosti šťastné…“

Staňte se jedním ze 60 míst, které připomene 60. výročí událostí, které jednou provždy změnily Tibet a Tibeťany. Řekněte #NEokupaci i ve vašem městě.