Domů Aktuality Zadržování a bití v Kardze kvůli fotografiím

Zadržování a bití v Kardze kvůli fotografiím

473

Tibetští vesničané žijící v provincii S´-čchuan v západní Číně, u kterých byla nalezena fotografie Jeho Svatosti dalajlamy, byli zbiti policí, přičemž ti, kteří se zúčastnili veřejné modlitby za dlouhý život při příležitosti nedávných narozenin tibetského duchovního vůdce, byli policií zadrženi.

K útokům došlo poté, co úředníci provedli průzkum dotovaného bydlení ve dvou komunitách pro znovuosídlení v provincii Palyul v tibetské autonomní prefektuře Kardze.

“V mnoha domácnostech našli vystavené fotky Jeho Svatosti dalajlamy, když kontrolovali bytové jednotky,” řekl pod podmínkou anonymity zdroj *RFA.

“Později se místní úředníci vrátili, doprovázeni ozbrojenou policií, sundali a zabavili všechny fotografie a bili kohokoli, kdo je měl vystavené.”

Členové obou komunit pro znovuosídlení také pálili jalovce a recitovali modlitby u příležitosti 84. narozenin dalajlamy 6. července a několik obyvatel bylo zadrženo policií, uvedl zdroj.

“S několika lidmi z obou komunit drženými v zajetí je napětí na místě stále vysoké.” uvedl zdroj.

Policie zaútočila pouze na obyvatele státem dotovaných domů v komunitách pro znovuosidlování Tromey a Natha. Tibeťané nezařazeni do tohoto státem dotovaného programu se násilí vyhnuli.

Podrobnosti o datech útoků, jménech a počtu zadržených nebyly okamžitě k dispozici, uvedl zdroj RFA.

Úřady v Kardze již dříve zahájily nový tlak proti držení fotografií exilového tibetského duchovního vůdce dalajlamy, cestujícího do odlehlých oblastí, které dříve unikly policejní pozornosti, uvedly tibetské zdroje v dřívějších zprávách.

Kampaň, která začala na konci dubna, se zaměřila na okres Serthar v Kardze, ale je prosazována i v dalších oblastech východního tibetského regionu historicky známého jako Kham, uvedl tibeťan žijící ve Švýcarsku.

“Čínští úředníci zakázali zobrazování fotografií dalajlamy v každém rodinném domě mého rodného města v Sertharu,” uvedl bývalý politický vězeň Golog Jigme.

Přestože držení a zobrazení fotografií dalajlamy, kterého čínští vůdci prohlašují za „separatistu“, jsou v Tibetské autonomní oblasti a v západních čínských provinciích již dlouho zakázané, úředníci nyní cestují i do těžko dostupných nomádských oblastí prosadit zákaz, řekl Jigme.

Jigme řekl, že čínští úředníci vládních úřadů monitorujících náboženské praktiky navštěvují tibetské školy a varující učitele a studenty, aby si neponechávali ani nezobrazovali fotografie a dodal, že místní Tibeťané jsou rovněž vyzváni, aby čínským návštěvníkům řekli o „velkých vylepšeních jejich životních podmínek“ díky vládním dotacím.

*RFA – Radio Free Asia

zdroj: www.rfa.org