Domů ProTibet naživo Alenka v klášteře #21 – Volby v himálajských výškách

Alenka v klášteře #21 – Volby v himálajských výškách

2100

Naše dobrovolnice a kamarádka Alenka se vydala na půlroční cestu do indického Himálaje. Její cíl byl jasný – budu učit angličtinu v ženském klášteře Kowang, který leží v údolí Spiti. Jak to dopadlo? #alenkavklášteře

Nikdo tady nesmrká. Všichni popotahují, ať už mají plný nos nebo zahleněný krk a potřebují si odplivnout. Malí, velcí, muži, ženy. Taky u jídla hlasitě mlaskají a srkají teplé i studené nápoje, polévky, prakticky jakékoli jídlo. A nakonec si nahlas říhnou. Zvukům, které jsem v Čechách bytostně nesnášela a občas se mi z nich zvedl žaludek, jsem tu vystavena dnes a denně. Ale když si někdo u jídla škytne, zastydí se a omluví se. Ach, má milá, milovaná Indie, co všechno mě ještě naučíš?

mniška v HimálajiJak bylo v plánu, v pátek vyrážíme volit. Tedy spíše mnišky a Tanpa, já jsem za turistu. Před námi je cesta do Hikkimu, Komiku a Langzy. Hikkim je malá víska něco přes čtyři a půl tisíce metrů nad mořem, tedy ještě o kousek než Kaza. Cesta je krásná, Tanpa párkrát zastavuje, abych mohla fotit. V Hikkimu odvolí mniška Samten, v domě jejích rodičů si dáme šálek čaje, kuros a mléko a pokračujeme do ještě výš položeného Komiku. I tady je volební místnost ve škole, u vchodu je vylepený seznam kandidátů. Nepřečtu nic, kromě obrázků, které mají jednotliví kandidáti přiděleni nebo si je vybrali. Kniha, postava sportovce, plynová bomba (v téhle lokalitě hodně užitečná věc), ani si je všechny nepamatuju. Volí se stejně jako u nás, za plentou. Jen na volebním lístku jsou všichni kandidáti a voliči svůj výběr označí razítkem. V Komiku volí Nawang a i tady se zastavujeme na čaj. Doma je jen tatínek a bratr. Její maminka a švagrová jsou na poli, od rána do večera. V Komiku se podíváme i do jednoho z nejstarších místních klášterů. Z venčí, na první pohled, tak nějak nezajímavý objekt. Ovšem uvnitř nádherný chrám, nahlédneme i do kuchyně a prohodíme pár slov s místními mnichy. Kromě nich tu žije ještě jeden pes, jeden kůň a jeden jak.

Po obědě v klášteře nás čeká poslední víska, Langcha. Tady volí Tanpa a navštívíme rodinu jeho strýce. Opět šálek čaje, mléko, sušenky. Kromě Tanpovy rodiny v Langche pozdravíme i velkého sedícího Buddhu a já se pokochám i pohledem na jeden z okolních vrcholů, Shila Peak. Cestou míjíme stádo horských koz, zapózují mi před objektivem přímo vzorově. Pak ještě návštěva mužského kláštera v Kaze, kde tenhle týden probíhá velká púdža. Uprostřed chrámu, na nízkém stolku mandala a okolo usazeni mniši, hlubokými hlasy recitující mantry. Více netřeba dodávat. Mandala púdža je právě uprostřed, končí za tři dny. S Tanpou se domlouvám, že bych se chtěla na poslední den jet do Kazy podívat, nic proti tomu nemá. Den utekl jako nic, ovšem fotek mám další sbírku. V našem klášteře se sejdeme s osazenstvem minibusu, kterým se ostatní mnišky dopravily do vesnice Demul, odkud jich většina pochází.

Druhý den, při odpolední pauze na čaj, zpozorujeme přijíždějící minibus. Holky se začnou radovat, mají rády jakékoli návštěvy a pokud to znamená odložení odpoledních lekcí, tím lépe. Z minibusu před klášterem vystoupí asi patnáct žen a několik dětí. Přijely se na nás podívat maminky a sestry mnišek pocházejících z Demulu. Dají si čaj a sušenky a zhruba po patnácti minutách se chystají k odchodu, jen se ještě jdou podívat do naší malé modlitebny. Pro upřesnění, z Demulu jsou to do Kazy asi dvě hodiny cesty přes horské štíty. Návštěvy tady vůbec probíhají řekněme dost stručně. Hostitel se o hosty postará, ale pak si jde po svém, čaj si host může vypít sám. Takhle probíhala návštěva Pemovy sestry v Kaze, kde jsme se s Tanpou zastavili, i u Nawanginy a Tanpovy rodiny. Jen u Samten s námi poseděla maminka a sestra s malým synkem. Ovšem i tady jsme se zdrželi chviličku, žádné dlouhé povídání. Spitštinou na mě Tanpa mluví čím dál častěji. Asi budu žalovat Pemovi. Nevím, kdo tu má koho učit.

Přečtěte si předchozí část: Alenka v klášteře #20 – Stavím a nic mi nechybí 

Přečtěte si následující část: Alenka v klášteře #22 – Voda z hor

Vzdělání buddhistických mnišek z kláštera Kowang můžete podpořit každým svým internetovým nákupem přes portál GIVT nebo zakoupením fotografie z projektu Buddhovy dcery.  Děkujeme. #klikniapomáhej #klikniprokoang #buddhovydcery

Podpořte mnišky přímo na http://bit.ly/MostProTibet

GIVT pomáhá