Domů ProTibet naživo Himálajem za Tenzinem #3 – Dálnicí do hor

Himálajem za Tenzinem #3 – Dálnicí do hor

1312

Pět statečných cestovatelek se vydává do Himálaje. Jejich cílem je klášter Ki v údolí Spiti. Zde žije malý tibetský mnich Tenzin – adoptivní syn jedné z cestovatelek. Zvládnou náročnou cestu a indický životní styl? #himálajemzatenzinem

Brzy ráno se scházíme v recepci všichni včas. Čeká nás desetihodinová jízda po indických silnicích. Naše batohy končí na střeše auta zakryté modrou plachtou proti dešti. Bílá Toyota pro sedm lidí, která nás bude nyní vozit po cestách i necestách je připravena k odjezdu. Dlouho je za okny město se svými mnohapatrovými objekty, ale po nějaké době se dostáváme do volné krajiny, naprosté placky. Dálnice je tříproudá v každém směru, ale stále nemohu pochopit, jaký je zde systém. Vypadá to, že si každý řidič vybere nějaký pruh, který se mu líbí a v tom si jede konstantní rychlostí. Problém nastává tehdy, pokud chcete předjíždět, protože zde chybí předjížděcí rychlý pruh, a tak se předjíždí zprava i zleva. Ptáme se Tenzina, jestli jsou v Indii ohledně předjíždění nějaká pravidla, a odpověď zní: „Beep and listen to the beep.” Tedy trub a reaguj na troubení. Takže pokaždé, když někoho předjíždíme, používáme klakson a předáváme informaci – pozor jedu. Po nějaké chvíli mi přijde chaotický systém indického předjíždění daleko bezpečnější než ten náš.

Himálaj - Cesta - AutoCestou míjíme různá vozidla. Přeplněné indické autobusy, kterým chybí dveře, takže lidé stojící na schůdcích vyčnívají z autobusu ven. Pestře pomalované indické náklaďáky, které snad spolu soupeří o nejhezčí ornamenty, a tak mě napadá, jestli zde existuje profese malíř nákladních aut. Nejvíce nezvyklou součástí dálnice jsou všudypřítomné krávy. Proč si oblíbily pohyb na frekventovaných silnicích, mi vůbec není jasné. Nevadí jim stát či ležet uprostřed všeho toho provozu, navíc na nejméně vhodných místech, jako jsou mosty nebo tunely, kde umí zcela zablokovat jeden jízdní pruh. Avšak krávy si z toho nic nedělají a Indové také ne, umí na silnici existovat bez jakékoliv nervozity a v symbióze. V jedné oblasti dokonce vidíme krávy s reflexními obojky, aby byly vidět v noci.

Dalším překvapením může být, že si hezky jedete ve svém pruhu silnice, a najednou se leknete, protože vidíte uprostřed silnice docela velký špičatý kámen. O kus dál zjistíte, že se indickému řidiči porouchal jeho náklaďáček a chtěl umístit cosi jako výstražný trojúhelník.

Jídlo IndieAsi po dvou hodinách této pestrobarevné cesty, která nás nutí mít foťáky v neustálé pohotovosti, zastavujeme u motorestu. Má parkoviště s hlídačem a sochu slona v životní velikosti. Uvnitř číšníky v jakýchsi dobových krojích a mramorové interiéry se sochařskou výzdobou. Jsme zde jediní cizinci, jinak vidíme samé místní muže v oblecích a ženy v pestrobarevných sárí. Trochu se bojíme, zda zvládneme zaplatit snídani na tak luxusním místě, ale v jídelníčku vidíme, že ceny jsou na české poměry docela nízké. Opět nás čeká kombinace indických chutí zahrnující placku, čočku, brambory a jogurt. Posíleni jídlem můžeme vyrazit. Krajina začíná být čím dál více zemědělská, kukuřičná pole se střídají s rýžovými. Neprojíždíme už žádnými většími městy, spíše takovými vesničkami. Překvapuje mě, že i úplné chatrče mají na svých střechách satelitní antény.  Zanedlouho se krajina začne mírně vlnit a my jsme konečně v kopcích. Tenzin má pro nás další překvapení. Na oběd půjdeme do areálu s krásnými vodními zahradami a pomalovaným palácem Panchkula, kde máme asi hodinovou přestávku, což nám opět dodá sílu k další cestě.

Když po obědě vyrazíme, jako mávnutím kouzelného proutku skončí dálnice, najednou jedeme po obyčejné silnici, kde chvílemi chybí i asfalt. Nicméně hory a okolní krajina jsou natolik monumentální, že stav silnice nám připadá jako nepodstatný detail. Nacházíme se ve výšce okolo 2400 metrů a míříme do malé vesničky Chail, kde strávíme noc.

Přečtěte si předchozí část: Himálajem za Tenzinem #2 – Ztratili jsme se při cestě rikšou?

Přečtěte si následující část: Himálajem za Tenzinem #4 – K chrámu za svatým mužem

Vzdělání buddhistických mnichů v severní Indii můžete podpořit svým zapojením se do Adopce ProTibet a adoptováním malého buddhistického mníška. Děkujeme. #adopceprotibet

Adopce ProTibet

Kromě malých mnichů podporujeme i buddhistické mnišky, jejich vzdělání můžete podpořit každým svým internetovým nákupem přes portál GIVT nebo zakoupením fotografie z projektu Buddhovy dcery.  Děkujeme. #klikniapomáhej #klikniprokoang #vicnezdarek #buddhovydcery

Podpořte MOST ProTibet a buddhistické mnišky přímo na http://bit.ly/MostProTibet

GIVT