Domů ProTibet naživo Na přednášce – Walk for Help – Povídání o životě na úpatí...

Na přednášce – Walk for Help – Povídání o životě na úpatí indického Himálaje

1660

O naší dobročinné cestě Walk for Help (Cesta pro pomoc), kterou jsme spojili s organizací MOST ProTibet a Charita ČR jsme již uspořádali 7 přednášek. Přednášky vždy organizuje náš člen Václav Malinský a občas se přidá i Pavel Doubek (hlavní iniciátor projektu Walk for Help).

Přednáška Walk for HelpNa našich přednáškách se lidé dozví spoustu informací o životě na úpatí indického Himálaje. Především na naše posluchače neustále dýchá buddhistická atmosféra, kláštery a život v nich. Lidé se také dozví, jaké je to absolvovat několikadenní treky s „plnou polní“ přes himálajské pohoří. Jak se tělo chová v nadmořské výšce nad 5000 m n.m. a na co všechno by si člověk měl dávat pozor. Celá prezentace není jen o cestě samotné, ale je prokládána informacemi a videi, které se týkají projektů adopce mnichů a mnišek, pomoci seniorům a nomádům a celá projekce má především za úkol vtáhnout posluchače do děje a přinutit je k zamyšlení o životě a pomoci.

Občas je vše proloženo nějakou vtipnou příhodou naší party nebo videem. Osa projekce je ale především tvořena krásnými fotografiemi lidí, chrámů, jezer a hor. U některých fotografií ani není co dodávat a stačí se jen kochat.

S přednáškou se nám podařilo dostat na známý cestovatelský festival Kolem světa a také jsme přednášeli na novém festivalu Země na dlani v Plzni. Poté následovali přednášky v menších městech a obcích. Na třech přednáškách jsme také prezentovali malou putovní výstavu zapůjčenou z MOSTu.

V současné chvíli jsou domluveny termíny ve Žďáru nad Sázavou, Náměšti nad Oslavou, Praze, Ostravě, Borech a rozjednáváme další přednášky především v okolí Brna.

4. února 2017 – přednáška v Náměšti nad Oslavou → chci přijít

5. února 2017 – přednáška ve Žďáru nad Sázavou → chci přijít

15. února 2017 – přednáška v Praze → chci přijít

22. února 2017 – přednáška v Ostravě → chci přijít

Výstava MOST ProTibetVelmi nás těší odezvy od posluchačů. Lidé se často ptají na celkový život v klášterech, školách a odlehlých vesnicích. Zajímá je, kdo kláštery financuje. Nejvíce posluchače vždy zasáhne ukázka ze školy ve vesnici Demul s oprýskanými zdmi a velmi špatnými podmínkami. Dost se lidé zajímají o vzdělání, o předměty, které se učí, o možnosti dalšího studia.

Také jsme velmi rádi, že po každé přednášce se vždy objeví někdo, kdo by se rád k našemu projektu přidal a snaží se také vymyslet nějaký druh pomoci. Po přednášce v Plzni nás např. kontaktovala ředitelka jedné pražské školy, že by ráda podpořila organizaci MOST a také by chtěla naši přednášku u nich na škole.

Velmi si zájmu veřejnosti vážíme a budeme se i nadále šířit myšlenku cestování a pomoci.

 Autor textu: Václav Malinský; autor fotografií: Matěj Měrtl, ZastrenoVM.com