Domů ProTibet naživo Přímo z Tibetu – Čínské úřady zakázaly nomádům přístup do přírodní rezervace

Přímo z Tibetu – Čínské úřady zakázaly nomádům přístup do přírodní rezervace

1030

Na začátku roku 2018 jsme se rozhodli, že bychom Vám rádi poskytovali zprávy týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Pravidelně pro vás tak budeme překládat aktuální články. Dnes přinášíme článek o zákazu vstupu nomádů do přírodní rezervace. #přímoztibetu

Na začátku minulého týdne, navzdory slibu mezinárodnímu společenství, omezili čínští úředníci přístup do přírodní rezervace Hoh Xil v severovýchodním Tibetu poblíž svaté hory Amne Machin. Rezervace je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a jedná se o důležitou oblast pro tibetské nomády a pastýře. UNESCO navíc oficiálně uznává historii a tradici tibetských nomádů a pastevců a podporuje jejich práva na užívání půdy. Rezervace se rozprostírá na ploše více než 4 500 000 hektarů a spolu s dalšími přilehlými rezervacemi představuje významnou část tradičních pastvin pro Tibeťany.

Po staletí si tibetské nomádské a pastevecké národy udržovaly blízký a duchovní vztah se životním prostředím. Tibeťané mají dlouhou historii ve využívání půdy zodpovědným a udržitelným způsobem a to od pastvin až po sběr rostlin pro léčebné účely. Díky tomu jsou Tibeťané jednou z posledních skupin udržitelných pastýřů na světě. Čínští úředníci, ve snaze ospravedlnit svůj zákaz, uvedli, že tibetská pastevecká činnost představuje významnou hrozbu pro životní prostředí. Důkazy navíc svědčí o tom, že Čína hodlá v této oblasti pokračovat v těžbě, stejně jako plánuje otevřít rezervaci pro turisty, ale pouze pod doprovodem čínských bezpečnostních sil.

Výsledkem nuceného přemístění tibetských nomádů a pastýřů do městských oblastí bývá často chudoba a sociální zhroucení. Navíc vědecké důkazy naznačují, že za podstatnou ztrátu biologické rozmanitosti a zhoršování životního prostředí může právě odstranění zvířat z pastvin. Vědci se dále domnívají, že zachování této oblasti pomáhá zmírnit dopady klimatické změny.

Tento krok znamená další taktiku čínských úředníků v pokusu omezit pastevecké schopnosti kočovných obyvatel uvnitř Tibetu. Tímto způsobem čínští úředníci doufají, že donutí kočovné obyvatele usadit se v městských oblastech a asimilovat je do čínské společnosti.


Zdroje informací:

http://www.thetibetpost.com/en/news/tibet/5843-tibetans-in-tibet-banned-from-access-to-their-own-nature-reserve

Tibetans in Tibet banned from access to their own nature reserve; Ford Sanger; Tibet Post International