Domů ProTibet naživo Přímo z Tibetu – Těžba nerostných surovin v Tibetu znamená další změny...

Přímo z Tibetu – Těžba nerostných surovin v Tibetu znamená další změny pro nomády

666

Na začátku roku 2018 jsme se rozhodli, že bychom Vám rádi poskytovali zprávy týkající se Tibeťanů přímo v Tibetu. Pravidelně pro vás tak budeme překládat aktuální články. A začínáme právě dnes článkem o těžbě nerostných surovin a dopadu na tibetské nomády. #přímoztibetu

Více než 10 000 nomádů je nuceno opustit svou půdu v tibetské oblasti Lhathog z důvodu rozvíjející se těžby nerostných surovin ze strany Čínské lidové republiky. Po generace žili tibetští nomádi v okolí hory Yulung Zangter v oblasti Kham Lhathog ve východním Tibetu. Nyní jsou v rámci rozvoje nuceni se vystěhovat ze svých domovů za minimální kompenzace.

Nucený odsun z oblasti začal již před deseti lety, kdy byly v oblasti nalezeny zásoby zlata, mědi a olova. Podle jednoho ze zdrojů byla nomádům zabavena většina půdy a kolem těžební oblasti byl postaven plot. Několik let nomádi apelovali na čínskou vládu, aby probíhající těžbu v okolí hory Yulung zastavila. Jedním z mnoha důvodů je pustošení krajiny a znečišťování nedotčených jezer a řek. Jejich snahy však byly marné, žádné z jejich žádostí nebylo vyhověno.

Zabavení půdy tentokrát postihne na 500 rodin, jejichž obživa závisí na sběru speciální houby, která se používá v tradiční tibetské medicíně. Čínské úřady zamezily přístup k hoře a násilně přemisťují rodiny do jiných oblastí s minimálními kompenzacemi, které zahrnují nekvalitní bydlení a nedostatečnou podporu vlády při hledání práce.

Těžební projekt v oblasti Lhathog je největším projektem v Číně a druhým největším na světě. Znepokojující statistiky ukazují, že vinou těžby přijde brzy o domov mnoho dalších tibetských rodin.


Zdroje informací:

http://www.contactmagazine.net/articles/mining-results-suffering-tibetan-nomads/

http://www.thetibetpost.com/en/news/tibet/5879-over-10000-nomads-affected-by-mining-operations-in-lhathog-tibet