Domů ProTibet naživo Zážitek #1 – Setkání s Jeho Svatostí dalajlamou v Tikse

Zážitek #1 – Setkání s Jeho Svatostí dalajlamou v Tikse

744
Jeho Svatost dalajlama_učení

Členové cestovatelské party Walk for Help vyrazili do Himálaje na trek, který pomáhá potřebným. A při své cestě měli možnost se setkat s Jeho Svatostí dalajlamou. #zážitek

Setkání s Jeho Svatostí dalajlamou bylo nevšedním a neopakovatelným zážitkem. Když jsme v Lehu zjistili, že bude mít v nedalekém klášteře Tikse své učení, neváhali jsme ani vteřinu. Ráno jsme se společně s dalšími několika Indy nasoukali do taxíku (tzv. shared taxi) a vyrazili směr klášter. Přestože již od rána bylo dusno, ve vzduchu bylo cítit mrazivé vzrušení. Nikdo z nás nečekal, že bychom se na své cestě Walk for Help mohli potkat s nejvyšším představitelem tibetského buddhismu.

Po příjezdu ke klášteru jsme se zařadili do velkého zástupu věřících, laiků, turistů i prostých zvědavců. Prošli jsme malou brankou přes kontrolu a dostali jsme vodu a tři podomácku vyrobené sušenky. Usedli jsme do sektoru vyhrazenému pro turisty, kde byly připraveny velké reproduktory pro tlumočení tibetštiny do angličtiny. Vál svěží vítr, nad hlavou se třepotaly barevné tibetské vlaječky, za zády majestátný klášter Tikse a nad horizontem Himálaj. To hlavní však mělo teprve přijít.

Walk for Help_tým

Při pozorování mladých i starších buddhistických mnichů sedících v první řadě před honosným zlatým trůnem jsme konečně uviděli toho, na nějž jsme tak všichni čekali. Jeho Svatost dalajlama! Usadil se na trůn a my jsme měli co dělat, abychom se přes nejrůznější osobnosti buddhistického náboženství a ochranku dostali k pořízení fotky a videa. Po chvíli se dav kolem Jeho Svatosti rozestoupil, šum se utišil a my jsme konečně spatřili vlídnou tvář a soucitný hlas. Dalajláma hovořil o potřebě soucitu s ostatními lidmi, o tom, jak naše myšlení ovlivňuje naše zdraví, o tom, že mysl má uzdravující účinky. Jeho proslov trval asi 4 hodiny a byl přerušován recitací manter a modlitbami. Byl to pro všechny neskutečný a neopakovatelný zážitek.

Podporuji Walk for Help

Sledujte Walk for Help na facebooku a nenechte si ujít jejich přednášky, kde se o setkání s Jeho Svatostí dalajlamou dozvíte přímo od autorů.

Prostřednictvím projektu Walk for Help můžete podpořit vzdělání malých tibetských dětí ve vesnici Demul. Děkujeme.

Sbírkové konto MOSTu ProTibetč.ú.: 2000054614/2010, variabilní symbol: 700

Autoři článku a fotografií: Pavel Doubek a Václav Malinský, členové Walk for Help