Domů ProTibetské tipy BuddhistickýTip #2 – Symbolika tibetské vlajky

BuddhistickýTip #2 – Symbolika tibetské vlajky

2405

V tibetském buddhismu se objevuje mnoho symbolů. Mnoho symbolů obsahuje take tibetská vlajka. 

Vlajka Tibetu byla stanovena jako oficiální vlajka Tibetu v roce 1955, 14. dalajlámou – Tändzinem Gjamcchem. Od protičínského povstání 1959 je v ČLR s výjimkou Hongkongu zakázána.

Uprostřed vlajky je bílá zasněžená hora pod tmavě modrým nebem symbolizující Tibet, na jejímž vrcholku září žluté slunce symbolizující radost ze svobody, blahobyt a duchovní a materiální štěstí všech živých bytostí v Tibetu.

Za sluncem je šest červených pásů zastupujících původních šest kmenů Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra, které jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace těchto pásů s barvou oblohy symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života.

Před horou stojí dva sněžní lvi s plápolající hřívou reprezentující sjednocení duchovního a světského života. Ve svých zdvižených tlapách drží tříbarevný drahokam, který představuje Buddhu, dharmu (správná cesta, která ctí zákony morálky a vesmírný zákon Lásky) a sanghu (společenství probuzených žáků Buddhy). U jejich nohou leží dvoubarevný drahokam symbolizující správné etické chování založené na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování.

Lemování vlajky představuje zlato – jako symbol Buddhova učení, strana bez lemu pak otevřenost vůči veškerému nebuddhistickému učení.

Před horou stojí dva sněžní lvi s plápolající hřívou reprezentující sjednocení duchovního a světského života. Ve svých zdvižených tlapách drží tříbarevný drahokam, který představuje Buddhu, dharmu a sanghu. U jejich nohou leží dvoubarevný drahokam symbolizující správné etické chování založené na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování. Vlajka je ze tří stran žlutě lemována. Toto lemování představuje zlato jako symbol Buddhova učení. Strana bez lemu pak vyjadřuje otevřenost Tibetu vůči nebuddhistickému učení.

Tibetská vlajka - buddhismus

Nechte tibetskou vlajku vlát i ve vašem okně, 10. březen se blíží. Děkujeme.

Tibetská vlajka vlaje