Domů ProTibetské tipy BuddhistickýTip #4 – Lungty neboli modlitební praporky

BuddhistickýTip #4 – Lungty neboli modlitební praporky

4779

V rubrice BuddhistickýTip jsme pro vás připravili při příležitosti Losaru článek lungtách, neboli modlitebních praporcích. #buddhistickýtip

Nastal čas tibetského Nového roku Losaru, to znamená, že nastává nejvhodnější období k vyvěšování lungt neboli modlitebních praporků.

Jako modlitební praporek se označuje různě velký kus látky či jiného materiálu, který je zavěšován na větrná místa, a to především v himálajských oblastech. Lungty bývají Tibeťany věšeny kolem domů, na kopcích či stúpách a na dalších, většinou větrných místech. Na praporcích bývají umístěny modlitby či různé mantry.

Přinášíme vám návod, k čemu vlastně tyto lungty slouží a jak s nimi zacházet.

Lungty neboli modlitební praporky nejsou dekorace, ale praxe. Jejich účinkem je zvýšení štěstí a prosperity daného místa, popř. dané osoby. Jako u každé praxe, mají několik pravidel, která je třeba dodržovat, aby fungovala.

→ Nejdříve je třeba lungty zplnomocnit (děláme nejlépe v rámci úplňkové ganapúdži – můžete ale kdykoli).

→ Lungty přišíváme na provázek nití, na které neděláme uzlíky, švy necháme otevřené, nit zůstává na koncích volná. Pokud potřebujete nit nastavit, nespojujte ji s novou nití uzlem. Vraťte se o kousek zpět a začněte s novou nití – část praporku tak bude připevněna dvojitě.

→ Praporky se připevní v tomto pořadí: zelená, červená, žlutá, bílá, modrá.

→ Je třeba pověsit lungty ve správnou dobu. Věší se ve 14 dnech následujících po Losaru – pouze dopoledne. Dále je můžeme věšet během roku, když je přibývající měsíc a jedna ze tří nejlepších astrologických kombinací (kombinace dosažení, kombinace nektaru, kombinace mládí). V tyto dny opět pouze dopoledne (tzn. část dne, kdy přibývá slunce). Věšení lungt v nevhodnou dobu může mít i opačný účinek, totiž že roznášejí negativitu. Je nasnadě, že moc dní v roce ideální podmínky nenajdeme, tak je dobré si věšení lungt trochu naplánovat dopředu. Při přivazování lungt zpíváme mantru (E YAM RAM KHAM HI HE, DAG SEN KYUN DRUG DIR YAR GYED, LUS GYOB GUN DUS SARVA DUS, YAM YAM LUNDA GYASBAR GYURGIG SVAHA a také OM YAM SVAHA, OM BHO YAM SVAHA, OM TRI YAM SVAHA OM BHADU YAM SVAHA)

Chci lungtu vlající ve větru

→ Lungty nepřivazujeme na kmeny stromů, ale pouze na větve. Pokud se lungty dají na kmen, tak tím, jak kmen sílí, zařezávají se do něj a poškozují ho. U postraních větví to pro strom není tak fatální. Ideálně používáme kůly, které za tím účelem vztyčíme. Vyvarujte se překážek (větve, listy, houští), praporky mají volně vát ve větru.

→ Lungty se nepřivazují na budovy.

→ Je možné pověsit lungty věnované nějaké osobě, aby se zvýšilo její štěstí a prosperita. Praktikující může lungty pověsit buď pro sebe nebo pro kohokoli jiného – dotyčný o tom ani nemusí vědět. Lungty potom přinášejí štěstí a prosperitu danému člověku během celého roku. Každý praporek podepíšeme do rohu jménem osoby, pro kterou je věšíme. Lungty jsou v sadách po pěti barvách. Nejlepší je tedy vyvěsit počet praporků odpovídajících vašemu věku zaokrouhlený nahoru na násobek pěti. Tedy je-li osobě, pro kterou jsou lungty určeny, 28let, pak pověsím 30 praporků celkem, což je 6x sada lungt.

→ Lungty většinou po roce nebo později sundáme. Nenecháváme je pověšené po mnoho let. Pokud jsou na plastovém provázku, tak je z provázku odstraníme, a potom je spálíme. Pokud je provázek z přírodních materiálů, můžete jej spálit také, plastový provázek nepálíme.

Autor textu: Jozef Auxt, upraveno