Domů ProTibetské tipy KnižníTip #3 – Moudrost cítění: Jak pracovat s emocemi s využitím poznatků...

KnižníTip #3 – Moudrost cítění: Jak pracovat s emocemi s využitím poznatků buddhismu a západní psychologie

2243

V rubrice KnižníTip pravidelně přinášíme knižní tipy s tématikou Tibetu, Himálaje a buddhismu. Dnešním tipem je kniha Moudrost cítění: Jak pracovat s emocemi s využitím poznatků buddhismu a západní psychologie od nakladatelství Barrister & Principal. #knižnítip

Modrost cítění: Jak pracovat s emocemi s využitím poznatků buddhismu a západní psychologie|Rob Preece|Barrister & Principal|2017|136 stran  

Není nutné vzdát se psychoterapie, abyste mohli následovat cestu buddhismu. Tato kniha může přinést klid do duše těm, kdo mají dojem, že si buddhistické učení a západní psychologie v mnohém odporují. Ukazuje, jak se mohou ve skutečnosti vzájemně doplňovat.

Psycholog a dlouholetý praktikující tibetského buddhismu přináší pohled, který osvětluje vztah mezi emocemi a duchovní praxí. Náš citový život vidí jako něco, co leží v samotném jádru našeho probuzení.

KnižníTip: Moudrost cítěníČasto se má za to, že sféra emocí je jednou z oblastí, kde se buddhismus a západní psychologie rozcházejí. Máme emoce vnímat jako cenné, podrobovat je zkoumání a pracovat s nimi jako s vodítky, která nás dovedou k hlubšímu sebepoznání? Nebo jsou něčím, co bychom měli ignorovat a čemu bychom se měli vyhýbat, jakmile to rozpoznáme? Podle Roba Preece není ani jeden z těchto extrémních pólů správný. Vytyčuje cestu terénem emocí v jejich vztahu k buddhistické praxi, přičemž ukazuje, že i když jsou emoce opravdu tím, co se v buddhistickém učení označuje jako „skandhy“ (složky iluzorního „já“), můžeme se toho na základě těchto skandh mnoho naučit. Pozornost věnovaná jejich obsahu přispívá nejen k psychickému zdraví, ale také nám otevírá hluboký vhled do povahy skutečnosti. Autor čerpá z vlastních zkušeností s emocemi a meditací, které získal prostřednictvím svého studia tibetského buddhismu a psychoterapie, a ukazuje, jak může práce s emocemi doplnit meditační praxi.

Koupit knihu

ROB PREECE je psychoterapeut kontemplativního směru, který po dvacet let vede svoji psychoterapeutickou praxi a zároveň již zhruba třicet let praktikuje buddhismus. Ve své práci se zaměřuje na oblasti, kde se buddhismus potkává s transpersonální psychologií. Působil na Sharpham College a léta 1980 a ž 1985 strávil v ústraní v Himálaji, dále je také vynikajím malířem thangk. Vede meditační ústraní a workshopy zaměřené na srovnání jungiánského a buddhistického přístupu ke sféře psychiky.

Knihu Moudrost cítění: Jak pracovat s emocemi s využitím poznatků buddhismu a západní psychologie si můžete koupit přímo na stránkách vydavatelství Barrister & Principal, příští týden i na našem Shopu ProTibet.