Domů ProTibetské tipy LahodnýTip #2 – Tibetská restaurace v Praze

LahodnýTip #2 – Tibetská restaurace v Praze

4128

Tibeťané žijící v České republice se rozhodli otevřít první tibetskou restauraci. Právě probíhá rekonstrukce prostoru v Praze u Jiřího z Poděbrad ve Slavíkově 15.

Pokud jste již v minulosti slyšeli o jiných místech s tibetským jídlem, toto je výjimečné tím, že majitelé a provozovatelé jsou Tibeťané. Jedná se tedy o první pravou tibetskou restauraci v České republice. Sonam a Shenpen žijí v Čechách poměrně dlouhou dobu, ale jak sami říkají: „Líbí se nám tady, ale přesto se nám často zasteskne po domově. A nejlépe, jak si ho připomenout, je uvařit si něco dobrého z domova.“

AMA restauraceProto vznikl nápad otevřít restauraci. Zkušenosti mají z restaurací i čajoven, nikdy ale neměli příležitost vařit pro zákazníky pravá tibetská jídla, pouze pro přátele doma. Název restaurace AMA zvolili majitelé proto, že v tibetštině „ama“ znamená matka. Chtějí, aby jídlo bylo tradiční a poctivé, jako od maminky. Přesto, že v tibetské kuchyni převažuje maso, AMA rozšíří nabídku i o jídla vegetariánská či bezlepkové pokrmy.

Nejznámější tibetské speciality jsou momo, tedy knedlíčky plněné masem či zeleninou a thukpa, neboli velká polévka, která zastoupí hlavní jídlo, ta se dá připravit v mnoha variantách. Další jídla jsou například shapale – plněná masová/zeleninová smažená kapsa, thigmo – obdoba českého kynutého knedlíku, restované maso a zeleninové směsi podávané s rýží a mnoho dalších tibetských jídel. Z nápojů budou nabízet tibetský slaný čaj a příležitostně čchang, neboli kvašené tibetské pivo, které je poměrně náročné na přípravu.

Restauraci AMA můžete sledovat i na facebooku, fanouškem restaurace se můžete stát zde.

Do budoucna by AMA měla být místem, kde si pochutnáte na lahodných pokrmech, ale i místem, ve kterém se dozvíte více o tibetské kultuře. Majitelé by rádi organizovali promítání, přednášky, koncerty a akce spjaté s Tibetem.

Rekonstrukce prostoru budoucí restaurace probíhá již od září 2016. Část výdajů se vybrala přes crowdfundingový web hithit.cz, kde se díky příspěvkům vybralo téměř 300 000 Kč . „Interiér plánujeme jednoduchý s tibetskými motivy. S mnoha věcmi nám pomáhají naši přátelé. Bohužel se objevili nečekané výdaje, se kterými jsme potřebovali pomoct, proto jsme se obrátili na hithit. Crowdfunding je výjimečný tím, že již v počátcích projektu, kdy je člověk většinou na vše sám, cítí podporu lidí, kteří věří v jeho úspěch. Skrze tuto kampaň s nimi lze navázat kontakt a poznat, o co mají zájem,“ říká Sonam Tsering.